Зелений дах – облаштування даху з озелененням живими рослинами, які частково або повністю покривають його поверхню. Зелені дахи можуть бути створені на різних поверхнях – від дахів приватних будинків і гаражів, до благоустрою на дахах багатоповерхівок або підземних паркінгів на рівні з землею. Залежно від конструктивних можливостей будівлі і особистого побажання, вони можуть бути з екстенсивним або інтенсивним озелененням. Зелені дахи можуть монтуватися на пласких та скатних покрівлях. У конструкції зеленого даху важливо дотримуватися технологію монтажу функціональних шарів. У них входять: захист від проростання коренів, вологоутримуючий захисний мат, дренажно-накопичувальний елемент, системний фільтр, субстрат і самі рослини.

Екстенсивний зелений дах – найпростіший і найлегший вид зеленого даху з рослинами, які вимагають мінімального догляду (наприклад, седуми), і 10-ма сантиметрами субстрату. Таке системне рішення проектується в основному на дахах, до яких обмежений доступ людей (наприклад, дах гаража, приватного будинку або дах заводу).

 

 

 

Інтенсивний зелений дах – покрівля, яка використовується для відпочинку, занять спортом або для інших функціональних призначень. Це зелений дах з товстим шаром субстрату і постійним автоматичним поливом, який може підтримувати життєздатність різних видів рослин – багаторічників, чагарників і дерев, газону. Такі сади проектуються в основному на дахах висотних будівель або бізнес-центрів, а також на дахах підземних паркінгів, в рівень з землею.

 

 

Седумний килим – щільний шар ґрунтопокривних рослин, які потребують мінімального догляду, таких як очитки (седуми). Цей шар рослинності використовують на екстенсивних зелених дахах.

 

Системне рішення – визначення структури «пирога» зеленого даху, до якого входять такі функціональні шари (всі або частково): Захист від проростання коренів, Вологоутримуючий захисний мат, Дренажно-накопичувальний елемент, Анти-зсувна система (для похилого даху), Системний фільтр і Субстрат.

 

 

 

Захист від проростання коренів – перший і найнижчий шар системного рішення зеленого даху, який захищає гідроізоляцію даху від коренів рослин. В якості захисту від проростання коренів може виступати ПВХ-мембрана, сучасна гідроізоляція з захистом від проростання коренів або спеціальний шар від постачальника матеріалів для зелених дахів (наприклад, Захист від проростання коренів 0,5 або 1,0 Optigreen).

 

 

 

Вологоутримуючий захисний мат – спеціальна мембрана, яка захищає від механічних пошкоджень Захист від проростання коренів і гідроізоляцію, а також частково накопичує вологу, яка потім віддається рослинам. Вона буває різної щільності, залежно від ваги субстрату і рослин. Наприклад, Вологоутримуючий захисний мат RMS 300 Optigreen використовується під седумний килим і газон, Вологоутримуючий захисний мат RMS 500 Optigreen під чагарниками і Вологоутримуючий захисний мат RMS 1200 Optigreen використовується під деревами.

 

 

 

Дренажно-накопичувальний елемент – спеціальний шар, що складається з пластикового елемента з комірками різного розміру, який забезпечує дренаж надлишків води з субстрату, і в той же час, частково накопичує її, для того, щоб в подальшому віддати рослинам. Він має жорстку структуру і не продавлюється під вагою субстрату і рослин. Залежно від навантажень і типів рослин використовуються різні види цих елементів. Наприклад, Дренажно-накопичувальний елемент FKD 25 використовується під газоном і седумним килимом, Дренажно-накопичувальний елемент FKD 40 під чагарниками і Дренажно-накопичувальний елемент FKD 60 використовується під деревами.

 

 

 

 

 

Дренажний елемент – спеціальний дренажний елемент, який забезпечує швидке відведення води (без накопичення) під мощенням пішохідних доріжок і проїжджих доріг, розташованих на даху. Він складається з пластикового елемента і системного фільтра, прикріпленого зверху, який запобігає забрудненню дренажного шару дрібними частинками. Залежно від можливих навантажень використовуються різні елементи. Наприклад, Дренажний елемент FKD 10 Optigreen використовується під мощенням по якому ходять люди і пересуваються велосипеди, а дренажний елемент FKD 12 Optigreen витримує вагу пожежної машини і використовується під проїзними частинами.

 

 

 

 

 

Анти-зсувна система – спеціально-розроблена система для похилого даху, яка утримує субстрат і рослинний шар на дахах з ухилом від 15 ° до 45 °. Компанія Optigreen розробила чотири типи анти-зсувної системи, яка підбирається в залежності від типу даху (односхилий, двосхилий, купольний і т.д.) та її ухилу.

 

 

 

 

 

 

Системний фільтр – спеціальна мембрана, яка не дозволяє потрапляти субстрату в дренажно-накопичувальний елемент, тим самим запобігаючи забивання дренажного шару (наприклад, системний фільтр Optigreen FIL 105 або FIL 300).

 

 

 

 

Субстрат – суміш з різних компонентів, які необхідні для повноцінного розвитку рослин на зеленому даху. Для виготовлення субстрату використовується до 22 компонентів. Основними є компост, керамзит і пісок, а також інші матеріали, які доступні в конкретному регіоні. Субстрат досить пористий, що дозволяє воді швидко проходити, не затримуючись на поверхні. Ця пористість так само дає доступ повітря до кореневої системи рослин. Завдяки великій кількості складових, забезпечується достатнє число мікроелементів, які дозволяють рослинам добре розвиватися в таких екстремальних для них умовах.

 

 

Інспекційний колодязь – металевий або пластиковий колодязь, який монтується на зливові отвори на даху і збирає поверхневу воду та надлишок води з дренажного шару. Залежно від товщини всього системного рішення або шару субстрату, висоту інспекційного колодязя можна нарощувати додатковими секціями.

 

 

 

 

 

 

Пожежна захисна смуга – захисна смуга з негорючих елементів – наприклад, гравій, щебінь (самостійно або в елементах екопарковки), мощення доріжок, і т.д., яка служить захистом від поширення вогню, в разі пожежі на зеленому даху. Вона зазвичай проектується по периметру екстенсивних покрівель і навколо інспекційного колодязя, вентиляційних вікон, а також перед стінами з вікнами, що виходять на дах.

 

 

 

 

 

Сателіти – пластикові регульовані опори, які накручуються на різній висоті під лагами терасної дошки або плитки, для створення одного рівня покриття.

 

 

 

 

 

Бордюрний фіксатор – металевий або пластиковий перфорований кутик, який розмежовує зони між собою. Наприклад, між субстратом і гравійною відсипкою або субстратом і терасним покриттям. Вони можуть бути різних розмірів, в залежності від висоти розмежовуваних шарів.

 

 

 

 

 

 

Арматурна решітка – решітка з арматури d=10мм, з кроком 100 * 100мм, яка встановлюється під комами дерев і великих чагарників. Це дозволяє великим рослинам рости вертикально незалежно від вітрових і фізичних навантажень, доки коренева система не розростеться, для того щоб утримувати всю рослину самостійно.

 

 

 

Геопластика – штучна зміна рельєфу для досягнення різного рівня субстрату на даху. Наприклад, для чагарнику необхідно 40-50 см субстрату, а дереву, що стоїть поруч – 80 см, тоді різниця висоти субстрату від 50 до 80 см піднімається за рахунок невеликого пагорба, на якому може рости дерево.