- Проект —Парк “Нова Софіївка”
- Категорія — Громадський парк
- Замовник — Національний дендрологічний парк “Софіївка” НАН України
- Розмір — 10,7 га
- Локація — м. Умань, Черкаська обл.
- Завдання — розробка проектного рішення благоустрою та озеленення нової території національного дендрологічного парку “Софіївка”
Нова частина НДП “Софіївка” задумана як територія для активного дозвілля. Тому концепція та розвиток даної території полягає у створенні єдиного гармонійного простору з неперервними просторовими зв’язками між основними функціональними зонами та утворенні безбар’єрного середовища по всій довжині маршруту з зонами активного відпочинку для різних вікових груп населення.
Територія парку умовно розділена на 10 функціональних зон: вхідна група; площа фонтанів; регулярний сад; казковий сад; японський сад; українська садиба; сад драконів; пейзажний схил; зона озера; паркінг.
Вхідна група становить собою накопичувальний майданчик перед входом в парк, до якого можна потрапити через центральну алею уздовж парковки або через зупинку громадського транспорту. Вона складається з круглої площі з мостовими переходами та адміністративної будівлі з технічними приміщеннями, також округлої форми, касою та безпосередньо входу до парку. В центрі розташована світло-музична інсталяція. Уся вхідна група має декоративне озеленення, що гармонійно доповнює композицію та додає затишку, не перенавантажуючи її візуально.
Після проходження через турнікети вхідної групи ми потрапляємо до площі фонтанів, на якій розташовані 4 декоративні фонтани у формі стилізованих мідних дерев та кущів, по яким стікає вода. Навколо фонтанів висаджені декоративно-квітучі чагарники.
Наступна зона парку – регулярний сад. Одразу при вході розташований інтерактивний фонтан, що струменями утворює арку, під якою можна прогулятися. Територія саду має регулярну планувальну структуру, яка створюється гравійними доріжками. Для озеленення використані різні види декоративних чагарників та дерев, які застрижені в різні геометричні форми, а також квітники з багаторічників.
Найактивніша та найяскравіша зона парку – це зона казкового саду. Проектом передбачено облаштування дитячого простору з дитячим майданчиком, багатофункціональним ігровим полем з водними елементами – фонтаном “Гейзер”, гірками та лазами, що будуть виконані з екологічно чистих матеріалів. На цій території будуть розміщені тематичні дерев’яні скульптури. Одним із основних елементів цього простору стане альтанка «резиденція Санти» – будівля у вигляді скляного конусу на поверхню якого буде направлена тематична 3д проекція. На майданчику з новорічною ялинкою планується яскраве святкування Новорічних свят, а також спостереження нічного шоу – 3д маппінга.
У зоні японського саду можна буде милуватися куточком японської культури в самому серці Умані. Проектом передбачено створення японського саду, виконаного відповідно до всіх традицій Японії з центральним елементом у вигляді штучного декоративного озера з островом, до якого веде дерев’яний червоний міст. Також, біля озера буде розташований традиційний японський міст Яцухасі та альтанка на пагорбі з невеликим водограєм. На самій території японського саду будуть розміщені: альтанка чайних церемоній та альтанка для медитацій з садом каменів Дзен, тематичні малі архітектурні форми – японські кам’яні ліхтарі, кам’яна пагода, цукубай, ворота Торії та інші. До того ж, для даної зони запроектовані декоративні пагорби, панно з квітів та композиції з каменів. Для озеленення використовуються рослини, які найбільш характерні для японських садів та створюють влучний асоціативний ряд.
Майже у всіх функціональних зонах уздовж двох схилів річки розташовані зелені насадження з дерев та чагарників, які не тільки поліпшують краєвиди, а й укріплюють схили.
На східному схилі річки знаходиться традиційна українська садиба селянина середини XIX сторіччя, яка включає в себе хату, повітку, кузню, водяний млин, льох та колодязь-журавель. Біля водного млину розташоване штучне декоративне озеро. Декоративне озеленення виконане у відповідній до української садиби стилістиці, з вишневим садком та городом.
Далі по схилу розташована територія саду драконів, композиційною домінантою якої є система каскадів штучних водограїв та скель, форма яких нагадує двох Драконів – батька та дитинча. В нижній частині композиції розташована штучна водойма. Вся композиція частково озеленюється, і рослини стають органічною частиною штучного рельєфу.
Наступною є, так звана, зона озера – штучне розширення річки Кам’янка, яке утворює став. Навколо нього – прогулянкова зона з доріжками, зонами відпочинку та різними малими архітектурними формами.
Зона пейзажного схилу – це зона існуючого великого схилу, на якому розташовані насадження лісового типу. Тут передбачено лише часткове озеленення території чагарниками. Схил доповнено пішохідними доріжками, які з’єднують різні частини парку.
Також проектом передбачено дві автостоянки: перша знаходиться одразу біля вхідної групи, розрахована на 41 автомобіль, зі спеціальними місцями для маломобільних груп населення; друга – трохи вище, на схилі, розрахована на 39 місць.
Завдяки різноманітному і насиченому функціональному зонуванню території, кожен відвідувач парку, не залежно від віку, зможе знайти для себе щось цікаве, з користю провести час та відпочити.